Multiplikációs tevékenység a civil szférában tevékeny nők életében

    Elsőként a TCI, majd részletesen a „Légy a saját főnököd” alapelvével foglalkoztunk. Közösen tárgyaltuk ehhez kapcsolódóan a felelősségvállalás, a szabad döntéshozás, a megfelelés, valamint a sodródás kérdéseit. Majd „A zavar és érintettség elsőbbséget vesz magának” alapelv működését tanulmányoztuk. A következő nagyobb téma a konfliktuskezelésről szólt. Ennek keretében a konfliktus tisztázó beszélgetés 7 lépését vettük górcső alá: 1. Előkészület, 2. Saját konfliktus valóságom megmutatása, 3. Társam konfliktus valóságát megismerni, 4. Közbenső mérleget készítünk, 5. Együtt tisztázzuk a konfliktust. Definíció – Cél – Megoldások – Döntés, 6. Együtt lezárjuk a konfliktus tisztázó beszélgetést, 7. Egyéni kiértékelést végzünk. Az elméleti részt követően az egyik résztvevő korábbi konfliktushelyzetét elemeztük a csoporttal közösen.

    A második nap délelőttjén a visszajelzés kultúrájával foglalkoztunk, illetve az optimális visszajelzés jellemzőit tárgyaltuk. A nap további részében a csoportdinamikát meghatározó Folyamat-Struktúra-Bizalom összefüggéseit vizsgáltuk a TCI-módszer alapján. A fogalmi háromszög első eleme a struktúra, amelyben maga a folyamat megteremtődik (felelősségvállalás), s amelyhez elengedhetetlen a csoportban működő bizalom. Ezt követően az értékkvadrát fogalmaival ismerkedtünk meg: az egyik oldalon a nagyvonalúság, míg a másik oldalon a takarékosság állt. A nagyvonalúság túlzott megjelenése a pazarlás, míg a túlzott takarékosságot zsugoriságként értelmeztük.

    A harmadik nap a Résztvevő vezető fogalmát és annak legfontosabb jellemzőit ismertük meg: együtt cselekszik, részt vesz a csoport működésében, beszél magáról, és bevonódik. A későbbiekben a helyes „vezetői beavatkozás” lépéseit és ismérveit taglaltuk. A szemináriumot közös összegzéssel zártuk. A résztvevők megosztották egymással benyomásaikat, felismeréseiket, kiértékelték és rendszerezték a szeminárium során szerzett tapasztalataikat és élményeiket.

    X

    logo