„Női jelenlétért a közéletben” műhelymunka-sorozat 1. alkalom „Együttműködés kultúrája”

Időpont: 
2018. szeptember 29-30.

2018. szeptember 29-30-án került megrendezésre a „Női jelenlétért a közéletben” workshopsorozat 1. „Együttműködés kultúrája” című műhelyfoglalkozása. A kétnapos workshopra Magyarországról, Erdélyből és Vajdaságból érkeztek a résztvevők.

A workshop első foglalkozásán Zöldyné Szita Erzsébet, a workshop vezetője és a résztvevők játékos formában ismerkedtek meg egymással. A csoporttagok kisebb csoportokat alkotva olyan élmény feldolgozását végezték, amelyben pozitívan élték és tapasztalták meg a csoportban való együttműködést, s meg kellett keresniük azokat a pontokat, amelyek közösek voltak ezekben az élményekben. A tapasztalatgyűjtést követően az egész csoport megbeszélte a sikeres együttműködés legfontosabb tényezőit, egyéni és a csoportra vonatkozó hatását. A csoportvezető mindezt a TCI (témacentrikus interakció) rendszerébe ágyazva kiegészítette a módszer fogalmaival.

A délután folyamán rövid látogatást tett a csoport a közelben található alsóvárosi Napsugaras Tájházban megrendezett Paprika Fesztiválra, ezt követően a csoportvezető bemutatta a TCI, „az eleven tanulás, eleven együttműködés módszerét”, a módszer működéséhez szükséges tényezőket, a TCI alapelveit, a résztvevő vezető jellemzőit és főbb funkcióit, a hatékony kommunikáció és magatartás jellemzőit. Az egyes elméleti blokkok végén a csoport együttesen végzett csoportkohéziót erősítő és egyben lazító mozgásformát (fénykereső tánc).

A második nap fő témája a Csoportfejlődés fázisai a TCI értelmezésben, valamint a Vezetői magatartás volt. Az elméleti bevezetésből a résztvevők először megismerhették a csoportfejlődés egyes fázisait, az együttműködés megteremtésének gyakorlati lehetőségeire fókuszálva. Délután a résztvevők gyakorlati példákon keresztül figyelhették és tapasztalhatták meg egy-egy fázisban a vezető szerepét. Az egyik szituációs feladatban az egyik résztvevő otthoni csoportjában történt esetét, konfliktusát játszották el a csoporttagok, majd elemezték és a vezető szerepének közös átgondolásával oldották meg az adott helyzetet.

A záró foglalkozáson mindenki elmondta a saját, hétvégére vonatkozó tapasztalatait, legfontosabbnak tartott tanulságait és a következő találkozásra vonatkozó szakmai elképzeléseit, igényeit. Nagyon motiváló volt, hogy minden egyes résztvevő arról számolt be, hogy milyen sokat jelentett számára ez a hétvégi workshop, mennyivel más szemszögből, perspektívából tudja látni a saját csoportjait, a csoportjaiban betöltött szerepeit, ezért nagyon várja a  workshopsorozat következő élménytanulásos hétvégéjét.

 

X

logo