Civil hálózatok és szövetségek működése

    Korábbi sztereotip megközelítések szerint a magyar emberek kooperatív készsége alacsony, ugyanakkor hazai szinten kevés olyan lehetőség ismert, amely az együttműködési készségnek a gyakorlati erősítésében iránymutató lenne. Holott a társadalmi megújulás, az értékorientált gondolkodás, a versenyképesség javítása területén a kapcsolati tőkének jelentős szerepe van. A kapcsolódási képességet több minden befolyásolhatja, így az erőforrások, a társadalmi mikroközeg, az egyes szervezetek küldetése, valamint a „civil piacon”, illetve a társadalomban elfoglalt szerep. A társadalmi problémák megoldásában különös figyelmet kell fordítani a szektorközi együttműködésekre, amelyek sokkal komplexebb megoldásokat kínálnak a problémák felszámolására.

    Az együttműködési készség fejlesztése ezért napjainkban létfontosságú, mégis sokszor tapasztaljuk, hogy egy-egy szervezet önállóan, magába zárkózva szeretne megoldani egy-egy nehézséget. Az együttműködésben rejlő erő feltárásának, a kooperatív személet kialakulásának és formálásának kitűnő közegei a hálózatok és az ernyőszervezetek, amelyek eleve olyan céllal jönnek létre, hogy valamilyen közös cél, értékrend mentén kapcsolatokat generáljanak.

    A civil hálózatok és szövetségek működése fejlesztési terület a civil ernyőszervezetekben aktívan tevékenykedő szakemberek fejlesztésére, kooperációs készségeik erősítésére irányul, melynek révén hatékonyabban tudnak szerepet vállalni a civil szervezetek szerepének megerősítésében, ill. társadalmi felzárkóztatásában. További cél az is, hogy jógyakorlataik megismerésén keresztül új távlatokat nyissunk az együttműködésre, illetve teret biztosítsunk a tudásátadás hatékony módszereinek áttekintésére, disszeminációs technikák alkalmazásának fejlesztésére az ernyőszervezeti munkában.

     

    X

    logo